Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Független Benzinkutak Szövetsége

A Független Benzinkutak Szövetségét az utóbbi időszakban hozott intézkedések miatt rendkívül nehéz helyzetbe került, üzemanyag kiskereskedelmet folytató cégek hozták lére. A Szövetség fő célja, hogy közös érdekképviseletet adjon a hazai benzinkutaknak, és összefogja a többségében kis, családi vállalkozásokat.

A szervezet folyamatosan bővül, 2022. február 21-i megalakulása óta, több száz üzemeltető jelentkezett soraiba. Az eddig elszigetelten működő kisvállalkozások hangot adhatnak reménytelennek tűnő helyzetüknek, és egységbe tömörülve hatékonyabban tudják érdekeiket képviselni. Az így létrejött társaság már alakuló ülésén megfogalmazta azokat az irányelveket, melyek szerintük a leginkább elősegíthetik, hogy a kialakult helyzetben olyan megoldás születhessen, aminek köszönhetően a magyar családok megfizethető üzemanyagot kapjanak úgy, hogy magyar családi kisvállalkozások is életben maradhassanak.

Egyesületünk néhány hónap alatt kiépítette működő, operatív kapcsolatrendszerét mind a kormányzattal, mind az ellenőrző hatósággal, és folyamatosan törekszik arra, hogy a politikai semlegesség megtartása mellett a részletes szabályozások érthetőek, betarthatóak, egységesen alkalmazhatóak legyenek. Természetesen eredménytelen tárgyalások esetén a Szövetség tagjai a legvégsőkig is hajlandóak elmenni, élni fognak törvényes jogaikkal, hogy megvédjék értékeiket, családjaikat.

Túladóztat a kormány a szakértő szerint – ez vár a magyarokra jövőre a benzinkutakon



Január elsején, szerdán emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának jövedékiadója. A benzin esetében nettó 6,25 forint/liter a változás mértéke, a gázolaj esetében pedig 5,86 forint/liter az emelés a nagykereskedelmi árakban. Ez az áfát figyelembe véve a benzin esetében 8, a gázolaj esetében 7,4 forintot jelent – írja a holtankoljak.hu

Az év utolsó napján az átlagárak az alábbiak szerint alakulnak: 2024.12.31-én:

  • 95-ös benzin: 617 forint/liter
  • Gázolaj: 637 forint/liter

Az egyelőre kérdéses, hogy a jövedékiadó-emelést miként érvényesítik az üzemanyagárakban. A benzinkutaknak azonban nem csak ezzel a költségelemmel kell megküzdeniük, a minimálbér-emelés, valamint a jövedékiadó-emelés együtt már érezhető költségnövekedést jelent számukra – mondta az Indexnek Bujdos Eszter, a holtankoljak.hu ügyvezetője.

A jövedékiadó-emelést várhatóan érvényesítik az árakban, lehet, hogy nem egy, hanem több ütemben. Ami inkább aggodalomra ad okot, az a dollárral szemben is gyengülő forint. A hazai fizetőeszköz további gyengülése repítheti tovább az üzemanyagárakat

– hívta fel a figyelmet Bujdos Eszter.

Túladóztat a kormány

A jövedékiadó-emelésre visszatérve rámutatott, a kormány az Európai Unió jövedékiadó-minimumra vonatkozó elvárására hivatkozva emelt a jövedéki adón.

A benzinre vonatkozó uniós jövedékiadó mértéke literenként 0,359 euró, míg a gázolaj esetében 0,330 euró. Számításaink szerint, 411-es forint-euró árfolyammal számolva, a benzin esetében literenként 14, míg a gázolajnál 17 forinttal adóztat túl a kormány jövedéki adó szempontjából. Összességében tehát az unió nem vár el akkora mértékű sarcot, mint amekkorát a kormány eszközöl a jövedékiadó-emeléssel

– szögezte le Bujdos Eszter.

Magyarország a régió középmezőnyében

A kormány egyik fő kommunikációs irányvonala az volt a júniusi önkormányzati és európai parlamenti választások előtt, hogy a hazai üzemanyagárakat a szomszédos országok átlagának szintjéhez kell igazítani.

A választások óta erről keveset hallani. Ugyanakkor továbbra is működik a rendszer, ám heti helyett havi bontásban hozza a Központi Statisztikai Hivatal az erről szóló adatokat. A KSH legfrissebb kimutatása szerint Lengyelországban, Csehországban, Romániában, valamint Bulgáriában lehet olcsóbban tankolni, mint idehaza, míg Szerbiában, Horvátországban, Szlovákiában, valamint Ausztriában kisebb-nagyobb mértékben zsebbenyúlósabb a töltés.

Jöhet a 630–640 forintos benzinár

Bujdos Eszter szerint a geopolitikai feszültségek, mint az orosz–ukrán vagy a közel-keleti fegyveres konfliktus nem mértékadók az olaj piaci ára, ezáltal az üzemanyagárak alakulása szempontjából. Bár rövid távon okozhat kilengéseket, ám hosszabb távon sokkal inkább a nagy olajkitermelő országokat tömörítő OPEC-től függ az olaj hordónkénti világpiaci árának alakulása. Kérdés, hogy az érintett országok mennyire igazítják kitermelésüket a kereslethez.

Az idei évre 600 +/– 20 forintos átlagos benzinárakat jósoltam, ami nagyjából meg is állta a helyét. 2025-re a 620 +/– 20 forintos szintet lövöm be, míg a brent olaj világpiaci árát hordónként 75 +/– 5 dollárra. Továbbra is hangsúlyos lesz az árak alakulása tekintetében a forint árfolyamának mozgása. Az ezzel kapcsolatos előrejelzések nem túl biztatóak, így 2025-re várhatóan 630–640 forintos benzinárral számolhatunk.

 

 

Forrás: Index